Teknoloji ve doğayı buluşturan sıradışı bir sanatçı, çok sevdim;

Başlangıç ve son noktası olmayan, yumuşacık kıvrımlara sahip, beyaz tonlarda veya şeffaf görünümlü formlarla, doğada muhteşem efektler yakalayan Uzakdoğulu sanatçı...okuyun derimMARIKO MORI / BİYOGRAFİFotoğrafı çeken David Sims

Mariko Mori, uluslararası üne sahip bir sanatçıdır. Yaşam, ölüm, gerçeklik ve teknolojinin kesişimindeki evrensel soruları araştırıyor. Eserleri, dünya çapında müzeler ve özel koleksiyoncular tarafından kazanılmıştır. Mori , 2003 yılında Bregenz'de (Avusturya) Kunsthaus Bregenz'de ilk defa basılan Wave UFO adlı interaktif kurulumuyla uluslararası bir tanınırlık kazanmıştır . Kurulum daha sonra New York'ta (ABD) Kamu Sanat Fonu, Genoa (İtalya) ile gösterildi ve dahil edildi. 2005 Venedik Bienali'nde (İtalya). Aynı zamanda yer aldı Birlik , Groninger Müzesi'ne (Hollanda) açıldı Mori çalışmalarının bir anket, sonra Kiev (Ukrayna) içinde, Aarhus (Danimarka), PinchukArtCentre içinde, ARoS Aarhus Kunstmuseum gitti. birlik Ayrıca 2011 yılında Centro Cultural Banco do Brasil, Brezilya, Rio de Janeiro ve São Paulo'da (Brezilya) sergilendi.

Mori'nin en yeni büyük ölçekli kuruluşu Ring: One with Nature , Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Celebra ™ Rio 2016 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Kültürel Programının bir parçası olarak halka tanıtıldı. Mariko Mori'nin bilim, teknoloji ve doğayı birleştiren sanatsal ve entelektüel pratiğini vurgulayan bu yeni eser, 58 metrelik basamaklı bir şelalenin zirvesinde asılı duran aydınlık bir halka sunuyor. Kalıcı kurulum Véu da Noiva şelalesinin en üst kısmında, Rio de Janeiro eyaletinde Muriqui, Mangaratiba'da bulunan “gelinin perdesi” anlamına geliyor. Halka Mori'nin Faou Vakfı tarafından gerçekleştirilecek ikinci ve en iddialı eserdir ve sanatçının siteye özgü eserlerini altı yaşanılabilir kıtaya yerleştirmek Vakfın büyük misyonunun bir parçasıdır. Ring, daha önce Primal Rhythm başlıklı eşli bir çalışmanın parçası olarak Japonya'nın Miyako Adası'ndaki Seven Light Körfezi'ndeki  2011 kurulumunda Sun Pillar'dan önce gelir  .

Mori'nin Kraliyet Sanat Akademisi, Londra (Birleşik Krallık), Japonya Topluluğu, New York'ta (ABD), Espace Louis Vuitton Tokyo (Japonya), Çağdaş Sanat Müzesi, Tokyo (ABD) dahil tüm kişisel sergileri sergilendi. Japonya); New York'taki Brooklyn Sanat Müzesi (ABD); Şikago'da (ABD) Çağdaş Sanat Müzesi; Londra'daki Yılanlı Galeri (İngiltere); Dallas Sanat Müzesi, Dallas (ABD). Birçok ünlü müze, Mori'nin kişisel sergilerini sunarken, aynı zamanda Mori'nin eserlerini, Paris'teki Centre Georges Pompidou da dahil olmak üzere koleksiyonlarında, (Fransa) satın aldı; Milano'daki Prada Vakfı (İtalya); Şikago'da (ABD) Çağdaş Sanat Müzesi; Los Angeles'ta (ABD), Los Angeles İlçesi Sanat Müzesi. Kiev'deki (Ukrayna) PinchukArt Merkezi; Aarhus'taki (Danimarka) ARoS Aarhus Kunstmuseum, New York'taki Guggenheim Müzesi (ABD), Kudüs'te (İsrail) İsrail Müzesi; New York'ta (ABD) bulunan Modern Sanatlar Müzesi'nde Mori'nin koleksiyonunda eserleri bulunmaktadır.

Mori, 1997’deki 47. Venedik Bienali’nde (“Nirvana” için) prestijli Menzione d'onore ve 2001’de Japonya Kültür Sanatından Çağdaş Japon Sanatı alanında ümit verici bir Sanatçı ve Akademik olarak 8. Yıllık Ödül dahil çeşitli ödüller aldı.

Mariko Mori, Londra, New York ve Tokyo'da yaşıyor.A rendering of Mariko Mori’s “Ring: One with Nature.”Credit2016 Mariko Mori Artists Rights Society (ARS), New York, Faou Foundation


#art #sanat #digitalart #universal #design #technology #hightech


Alıntı: https://www.skny.com/artists/mariko-mori


7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now